Góry i Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój to miasteczko w pobliżu czeskiej i niemieckiej granicy. Doskonała lokalizacja, z każdej strony otoczony pasmem Gór Izerskich wspaniale wpisuje w polski krajobraz. Kurort każdej pory roku przyciąga tysiące turystów, którzy oprócz ciszy i górskiego świeżego powietrza lubią aktywnie wypoczywać. Świeradów-Zdrój słynie z górskich ujęć wody. Pijalnia w domu zdrojowym pozwala wypróbować lecznicze wartości naszych górskich źródeł. Miasteczko swoją nazwę zawdzięcza drzewom świerku, który w okolicznych lasach są dominujące oraz źródeł radonu, który od wieków znany jest ze swoich leczniczych wartości. Kurort oferuje o każdej porze roku wiele atrakcji dla turystów. Oczywiście sezon zimowy przyciąga miłośników nart. Kolej gondolowa, którą można wjechać na sam szczyt Stogu Izerskiego (na wysokości 1060 m n.p.m.) i zjechać trasą o długości 2,5 km. Jest to najnowocześniejsza kolej w europie i druga taka na świecie! Warto choć raz wjechać na szczyt i spojrzeć na panoramę Świeradowa-Zdroju. Widok zapiera dech w piersiach. Na szczycie można też udać się na nartach biegowych do schroniska Chatka Górzystów, oddalona od stogu 4,5 km. Wspaniałe widoki, obcowanie z naturą. Doznania dla duszy i ciała. Ztamtąd już tylko 10 km do Jakuszyc. Pokonanie takiej trasy to czysta przyjemność.

Spojrzenie na górną stację koleji gondolowej i schroniska na Stogu Izerskim

W sezonie wiosenno-letnim Świeradów przyciąga przede wszystkim miłośników rowerów. Górskie trasy dostosowane są do każdego stopnia zaawansowania. Poza tym – Single Tracki. Jest to system ścieżek rowerowych, drugi taki w Europie, poza tym reszta tras znajduje się na terenie USA. Szusowanie po specjalnie przygotowanych trasach w górach, między drzewami – doskonałe przeżycie dla rowerzysty i nie tylko. Ścieżki rowerowe w sumie mają długość 80 km (licząc trasy polskie i czeskie). I podzielone są do każdego poziomu zaawansowania – zielone, czerwone i czarne. Szczególnie polecamy trasy Zajęcznik (czerwona) i Czerniawska Kopa (czarna).

Single track w Świeradów Zdrój

Poza tym w Świeradowie-Zdroju znajduje się Aqua Park, oddany do użytku w 2013 roku. W pobliskiej Krobicy znajduje się sztolnia geopark – ścieżka dydaktyczno-turystyczna – umiejscowiona w kopalni św. Jana. Całkowita dlugość mierzy 8 km, w tym całkowicie podziemny odcinek to 350 m.

Serdecznie zapraszamy do Świeradowa-Zdroju. Jest tu masa atrakcji dla chcących odpocząć od codzienności, aktywnie i spokojnie spędzić czas.